Recykling Rejs 2012

Recykling rejs Wisła 2012

Wspieramy Recykling Rejs Wisła 2012!

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie objął patronat nad Recykling Rejsem Wisła 2012.

Celem projektu jest ochrona polskich rzek przed odpadami oraz inicjowanie lokalnych działań na rzecz ich czystości.

Zeszłoroczny "Recykling rejs" po Odrze wyszedł, a dokładnie spłynął, wyśmienicie. Udało się nie tylko połączyć kajakiem Wrocław ze Szczecinem, ale przede wszystkim nagłośnić problem zaśmiecenia rzek. Tym razem pora na Królową-Wisłę, którą chciałbym przepłynąć w trzy-cztery tygodnie. W nadwiślańskich miastach, wioseczkach razem z ngo i samorządami oraz partnerem akcji - Fundacją Plastics Europe Polska - będziemy organizować lokalne spotkania, konferencje prasowe i akcje sprzątania brzegów . Razem postanowiliśmy kontynuować walkę z problemem zaśmiecenia polskich rzek i promować recykling. Startuję w Oświęcimiu (ujście Soły do Wisły) 9 lipca, skończę w Gdańsku w sierpniu. Zapraszam. Spotkajmy się nad Wisłą! (Dominik Dobrowolski, ekolog podróżnik)

Ocenia się że ponad 80% zanieczyszczeń w środowisku wodnym ma swoje źródło na lądzie, jako skutek nieefektywnej gospodarki odpadowej. Plastikowe odpady są nie do zaakceptowania w środowisku naturalnym. Szczególnie widoczne są w środowisku wodnym, ponieważ unoszą się na powierzchni wody. Problem zaśmiecania środowiska odpadami rozmaitego typu, w tym pochodzącymi z tworzyw sztucznych, nie wynika bezpośrednio ze stosowania tych materiałów w gospodarce. Opakowania z tworzyw sztucznych, chętnie wykorzystywane, ponieważ są wygodne i lekkie do transportu, jeśli zostaną nieodpowiedzialnie porzucone w środowisku to stają się kłopotliwym odpadem, który ostatecznie - zamiast do odzysku - trafić może do rzek i mórz. Potrzebna jest zatem odpowiednia edukacja i wdrożenie radykalnych rozwiązań, takich jak np. powszechna selektywna zbiórka odpadów, które to rozwiązania umożliwią prawidłowe zagospodarowanie odpadów. (Kazimierz Borkowski - Dyrektor Zarządzający – Fundacja Plastics Europe Polska)

Zgodnie z informacją Centrum Informacji o Środowisku, czystość wody w rzekach Polsce poprawia się z roku na rok ze względu na uruchamianie kolejnych oczyszczalni ścieków. Natomiast coraz bardziej widoczne stają się środowisku wodnym liczne śmieci, co ma przyczyny między innymi w niewłaściwych zachowaniach konsumenckich czy w zwykłym braku kultury. Poprzez wydarzenia takie jak Recykling Rejs chcemy budować świadomość ekologiczną Polaków oraz wykształcić w nich odpowiedzialne i przyjazne środowisku postawy i zachowania. Nasza akcja stała się już wydarzeniem cyklicznym. Zeszłoroczny Recykling rejs po Odrze zakończony sukcesem, przekonał nas do kontynuacji akcji. Tym razem zapraszamy nad Wisłę. Spotkajmy się nad nią i wspólnie zatroszczmy się o jej czystość. ( Anna Kozera-Szałkowska - Menedżer ds. Komunikacji - Fundacja Plastics Europe Polska )

Życzymy Dominikowi pomyślności podczas spływu Wisłą, słonecznej pogody, sprzyjających wiatrów  i życzliwości ze strony innych podczas realizacji tego projektu.

Po szczegóły wyprawy zapraszamy tutaj.

Reportaż o rejsie w TVN Uwaga.

Relacja z przystanku w Warszawie.

Podziękowanie dla RZGW w Warszawie za patronat.